UPDATE REGULATORÓW SERII PERFORMANCE
Firma Gefran przedstawia zaktualizowaną serię sterowników PID z podwójną pętlą wydajności, z funkcjami sterowania zaworów z napędem silnikowym i generowaniem profili wartości zadanych. Seria składa się z modeli Gefran 850, 1650 i 1850, wzbogaconych o nowe funkcje w zakresie łączności i użyteczności, dzięki którym sterowniki PID mogą stać się inteligentnymi urządzeniami, szczególnie odpowiednimi do instalacji w nowoczesnych architekturach automatyki 4.0.
Jest to najbardziej wszechstronna seria na rynku pod względem funkcjonalności, a jej zgodność z przepisami AMS2750 dla sektora lotniczego i CQI9 dla sektora motoryzacyjnego sprawia, że jest ona idealna do zastosowań, w których kluczowe znaczenie ma zagwarantowanie niezawodności i wysokiej precyzji wejścia pomiarowego i sterującego, np. w obróbce cieplnej metali. Ponadto, sterowniki Gefran PID Performance są idealne do:
- zarządzania procesem sterylizacji w przemyśle spożywczym
- zarządzania komorami klimatycznymi i inkubatorami
- stanowiskami testowymi
- urządzeniami wytwarzającymi parę wodną i suszarkami.
Zakres obejmuje niektóre z funkcji, które są zwykle rozłożone na kilka urządzeń, takich jak sterowniki PID, PLC i HMI, które pozwalają na zarządzanie logiką sterowania ukierunkowaną na sterowanie PID poprzez konfigurację funkcji booleańskich i matematycznych. Ponadto, sterowniki PID Gefran z podwójną pętlą mogą generować niezależne profile wartości zadanych, zarówno synchroniczne jak i asynchroniczne, co jest szczególnie przydatne w procesach zarządzania komorą klimatyczną, gdzie dwie zmienne, takie jak temperatura i wilgotność, muszą być monitorowane niezależnie.
Dodatkowo, nowa seria regulatorów Gefran 850, 1650 i 1850 wyposażona jest w trzy wejścia, które pozwalają na zwiększenie elastyczności w użytkowaniu regulatora, na przykład w procesie pasteryzacji mleka. W tym zastosowaniu dwa wejścia służą do realizacji sterowania kaskadowego pomiędzy pętlami PID (ciśnienie pary i temperatura mleka), a trzecie do odczytu pozycji zaworu regulacyjnego ciśnienia pary. Dostępność regulacji kaskadowej do monitorowania ciśnienia pary nasyconej wchodzącej do wymiennika oraz temperatury przy wyjściu z pasteryzatora gwarantuje stałe wartości temperatury, regulując z wyprzedzeniem wszelkie odchylenia ciśnienia pary wchodzącej, które mogą powstać w wyniku potencjalnych zmian ciśnienia sieciowego.
Wreszcie, główne zintegrowane funkcje obejmują również licznik energii do monitorowania zużycia energii oraz licznik cykli do pomiaru cyklu życia siłowników dla konserwacji zapobiegawczej bez dodatkowych urządzeń. Kolejne zalety serii Performance regulatorów Gefran to łatwy odczyt i prosta, szybka konfiguracja, dzięki interfejsowi operatora charakteryzującemu się dużym ekranem LCD o wysokiej rozdzielczości oraz możliwością konfiguracji spersonalizowanych, wielojęzycznych komunikatów alfanumerycznych, które pozwalają operatorowi na użycie najbardziej znanej mu terminologii, również w sytuacjach awaryjnych. Ważnym atutem jest także dedykowane oprogramowanie GF_eXpress Gefran, łatwe i intuicyjne w obsłudze, stosowane we wszystkich aplikacjach tej marki.