Przejdź do treści

GEFRAN UNOWOCZEŚNIA SWOJĄ OFERTĘ PRZETWORNIKÓW CIŚNIENIA

GEFRAN HIX IMPACT fluid free - HART - ATEX - SIL2 - PLd

Firma Gefran unowocześniła swoją ofertę przetworników ciśnienia do wysokich temperatur, zaprojektowanych z myślą o spełnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

U podstaw czujników temperatury topnienia firmy Gefran znajdują się dwie główne technologie produkcji: mogą one być bezcieczowe, działające na zasadzie piezorezystancyjnej (czujniki IMPACT - seria I), lub działać poprzez napełnianie płynów poprzez system tensometryczny (seria K, W, M). Czujniki te, dostępne w 4 wykonaniach - sztywny trzpień, elastyczny trzpień, elastyczny z termoparą i odsłoniętą końcówką, gwarantują precyzyjny montaż wszędzie tam, gdzie konieczny jest pomiar ciśnienia i ewentualnie temperatury cieczy, zarówno w tradycyjnych systemach wytłaczania, jak i w obszarach zagrożonych wybuchem.

Firma Gefran jako pierwsza zaprojektowała czujnik z certyfikatami ATEX, SIL2 i PLd, a także z cyfrowym protokołem komunikacyjnym HART, dedykowanymi kołnierzami mechanicznymi i systemem transmisji bez cieczy. Jest to seria HIX (HART - IMPACT - ATEX), zaprojektowana do stosowania w środowiskach zagrożonych wybuchem i z typowymi zaletami czujników IMPACT firmy Gefran. W szczególności, dzięki membranie stykowej o grubości do 15 razy większej niż w tradycyjnych wersjach, ciśnienie jest przenoszone bezpośrednio na wrażliwy element, który posiada mikroobrobioną strukturę silikonową (MEMS). Seria HIX, z prądowym sygnałem wyjściowym, wytrzymuje temperatury do 350°C i obejmuje zakres ciśnienia od 0...10 bar do 0...1.000 bar, co czyni ją idealnym wyborem do wytłaczania tworzyw o niskiej lepkości. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szybki montaż, dzięki gotowym do użycia kołnierzom oferowanym przez firmę Gefran.

Istnieją również dodatkowe modele o konstrukcji opartej na hydraulicznym przenoszeniu ciśnienia i przenoszeniu naprężeń mechanicznych poprzez napełnianie cieczy o niskim współczynniku ściśliwości. Bardziej szczegółowo, seria K charakteryzuje się mieszaniną sodu i potasu (NaK), która pozwala na wytrzymałość czujnika do 538°C. Seria W charakteryzuje się certyfikowanym przez FDA wypełnieniem olejowym diatermicznym, które jest zwykle stosowane w produkcji tworzyw sztucznych dla produktów medycznych lub spożywczych. Wreszcie, seria M wykorzystuje rtęć jako płyn transmisyjny i jest stosowana we wszystkich warunkach zatwierdzonych przez Dyrektywę Europejską 2011/65/UE - RoHS II, w środowiskach o temperaturach do 400°C.

Pełna gama przetworników ciśnienia jest dostępna w wersji z certyfikatem SIL2 i Pld. Ponadto modele K, W, M mogą być również wyposażone w komunikację szeregową HART (modele HKE, HWE, HME), natomiast modele HWX, HMX - posiadające certyfikat ATEX EXia - są szczególnie odpowiednie dla zakładów produkujących polimery w środowiskach zagrożonych wybuchem. Wreszcie, szeroka gama czujników topienia firmy Gefran obejmuje również wyjścia cyfrowe serii IO-Link, wersja 1.1.3, które sprawiają, że oferta firmy Gefran jest wyjątkowa na rynku.