Przejdź do treści

REGULATORY GEFRAN RODZINY BASIC

  • przez
Regulatory Gefran Basic

REGULATORY GEFRAN Z RODZINY BASIC:

- Gefran 400-401 PID Controller, 1/16 DIN

- Gefran 450 PID Controller, 1/16 DIN

WPROWADZENIE

Firma Gefran posiada jedno z najszerszych i najbardziej kompletnych portfolio w zakresie regulatorów i sterowników na rynku. Wyzwania dzisiejszej automatyki przemysłowej i procesowej stawiają coraz wyżej poprzeczkę producentom urządzeń kontrolnych, jednak Gefran dzięki ogromnym nakładom na rozwój i innowację, zawsze jest o krok przed konkurencją. Dla najnowszych aplikacji i przedsiębiorstw wkraczających w erę Przemysłu 4.0 dedykowana jest rodzina regulatorów Value i Performance, o której pisaliśmy wcześniej, natomiast do mniej rozbudowanych systemów, skierowana jest rodzina produktów Basic. Chociaż nazwa serii na to nie wskazuje, regulatory te są zaawansowane technicznie, posiadają rozbudowane możliwości konfiguracji i połączeń, a przy tym cechuje je niezawodność i prostota obsługi. W zakres produktów rodziny Basic wchodzą:

- regulatory serii 400-401 PID Controller, 1/16 DIN

- regulatory serii 450 PID Controller, 1/16 DIN

- regulatory serii 600 PID Controller, 1/16 DIN również w wersji 600 OF (Open Frame)

- seria regulatorów 1000-1001-1101 PID Controllers

- regulatory serii 1200 PID Controller, 1/8 DIN

- regulatory serii 1300 PID Controller, 1/4 DIN

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW

W tym artykule, pokrótce scharakteryzujemy dwie pierwsze serie regulatorów, czyli modele serii 400-401 oraz regulatory serii 450 marki Gefran. Regulatory Gefran 400-401 to sterowniki mikroprocesorowe wykonane w technologii SMT, zaprojektowane w wymiarze 1/16 DIN (48x48mm). Urządzenie jest wyposażone w uniwersalne główne wejście dla zmiennej procesowej dzięki czemu możliwe jest podłączenie wielu rodzajów czujników wejściowych takich jak termopary typu J, K, R, S, T, B, E, N, termometrów oporowych typu PT100 3-przewodowych, termistora PTC czy też standardowych sygnałów liniowych (0...60mV, 12...60mV, 0...20mA, 4...20mA, 0...10V, 2...10V). Rodzaj wejścia jest wybierany na panelu czołowym poprzez przyciski, warto zauważyć, że interfejs operatora jest chroniony przez zapewniającą stopień ochrony IP65 membranę Lexan®, która skutecznie izoluje przyciski sterowania przed czynnikami zewnętrznymi jak kurz czy brud. Sterowanie regulatorem i odczyt parametrów odbywa się za pomocą 4 przycisków, czterocyfrowego wyświetlacza oraz 2 diod wskazujących dla modelu Gefran 400 i 3 diod wskazujących dla modeli 401. Ponad to oba modele posiadają dodatkowe 3 diody słupkowe. Model regulatora Gefran 401 różni się od modelu 400 dodatkowym wejściem dla przekładnika prądowego 50mAac do monitorowania prądu obciążenia oraz możliwością ustawienia punktu alarmowego połączonego z przekładnią prądową w celu stwierdzenia ewentualnej awarii obciążenia. Urządzenia są wyposażone w wyjścia przekaźnikowe (5A/250Vac, cosφ=1) – dwa dla modelu 400 i trzy dla modelu 401; lub statyczne (10Vdc/30mA) z funkcją Heat, Cool, Heat/Cool nie nałożone i/lub funkcję alarmową. W celu usprawnienia konfiguracji i programowania sterowników, parametry są pogrupowane w bloki funkcyjne, a dodatkowo dostępny zestaw oprogramowania dla środowiska Windows ułatwi obsługę urządzeń z poziomu PC, możliwe jest także ograniczenie poziomu edycji lub wyświetlania parametrów dzięki konfigurowalnemu kodzie ochrony.

Podobną funkcjonalnością dysponuje również wspomniany wcześniej regulator temperatury Gefran 450. Model ten został zaprojektowany do aplikacji ogrzewania przemysłowego i jest również fabrycznie skonfigurowany pod tym kątem co ułatwia jego konfigurację startową. Modyfikację parametrów można wprowadzić za pomocą przycisków na panelu przednim chronionym membraną Lexan® lub przy mocy komputera PC i dostępnego zestawu do programowania w środowisku Windows. Oprogramowanie to intuicyjny interfejs ze stronami kreatora, możliwością zapisu receptur parametrów, oscyloskopu do analizy procesu czy resetowaniem parametrów do ustawień fabrycznych. Sam interfejs fizyczny na panelu sterowania składa się z podwójnego wyświetlacza LED, 4 klawiszy i dwóch sygnalizujących aktywne wyjścia czerwonych diod LED. Charakterystyczne cechy regulatora Gefran 450 to:

- uniwersalne wejście konfigurowalne z płyty czołowej

- dokładność lepsza niż 0,2% w warunkach nominalnych

- wyjście sterujące: przekaźnik, logika

- funkcja: PID heat, PID cool

- 1 alarm z całkowicie konfigurowalnymi funkcjami

Ponadto wejście na czujniki temperatury jest uniwersalne i konfigurowalne z 3-przewodowymi termometrami rezystancyjnymi Rt100 oraz termoparami Gefran typu J, K, R, S, T, B, E, N. Algorytm sterowania PID z funkcją samo strojenia i autotunigu parametrów oraz sygnał wejściowy odczuty prędkości obrotowej (120 msec) zapewniają stabilne sterowanie i sprawdzają się nawet w przypadku nieciągłych układów grzewczych.

Dowiedz się więcej o naszej ofercie, odwiedzając zakładki „PRODUKTY”. Jeśli szukany przez Ciebie produkt nie znajduje się na naszej stronie internetowej lub masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami pod adresem zapytania@gefran.pl lub zasięgnij informacji bezpośrednio w naszych oddziałach (adresy dostępne w zakładce "Kontakt"). Jesteśmy w stanie dostarczyć Państwu wszystkie produkty Gefran również te już wycofane z produkcji. Zapraszamy do kontaktu!